ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET
ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET
ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET - Gróf Mikó Imre Villa ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET - Gróf Mikó Imre Villa
ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET
Navigáció


Főoldal »  Az EME Kiadványai »  Időszakos folyóiratok »  Acta Materialia Transylvanica  »  Acta Materialia Transylvanica 2 évf. 2019. 1

Cím: Acta Materialia Transylvanica 2 évf. 2019. 1 2.
Alcím: Anyagtudományi Közlemények

Szerkesztő(k):
Bitay Enikő (főszerk.)

Műfaj:
anyagtudomány

Ismertető:

Az EME Műszaki Tudományok Szakosztályának évente kétszer megjelenő kiadványa elsősorban a Kárpát-medencében élő magyar kutatók tanulmányait tartalmazza, így nem csupán a térség anyagtudományi eredményeinek ismertetéséhez és széleskörű terjesztéséhez járul hozzá, de a magyar szaknyelv ápolásában, gazdagításában és pontosításában is jelentős szerepet tölt be. Alapvető célja, hogy összképet adjon a térségben zajló anyagtudományi kutatásokról, azok eredményeiről  s széles körben terjessze azokat.
DOI: 10.33923/amt-2019-01

Tartalom


A folyóirat honlapja:
https://www.eme.ro/publication-hu/acta-mat/mat-main.htm

Ismertető: Az anyagtudományi folyóirat ezúttal is a tudományágban ismert számos különböző eljárásról, technológiáról, anyagtípusról és alkalmazási módról tartalmaz színvonalas tanulmányokat. Az ágazatnak az iparra és a társadalomra gyakorolt hatását boncoló bevezető cikk után a műszaki kerámiák kutatásáról, átlátszó AION kerámiaanyagokról olvashatunk, különs tekintettel az előállítási módszerek előnyeire és hátrányaira. Több cikk foglalkozik előállítási technológiákkal és azok termékeivel, például a ma népszerű 3D nyomtatás témakörében, szálkisajtolással készült munkadarabok anyagréteg-vastagságával. Vizsgálták polimerszálak előállítását PET palackokból elektrosztatikus szálképzéssel, amely eljárás ezeknek a palackoknak az újrahasznosítása szempontjából is fontos. Tanulmányt olvashatunk a kerámia gömbhéjak mechanikai és mikroszerkezeti jellemzőiről, illetve az orvostudományban felhasznált technológiák terén az additív gyártással létrehozott egyéni fogászati implantátumok lézeres mikrohegesztéséről, amely eljárásnak köszönhetően jelentősen csökkenhet a műtéti idő. Rézlemezek ultrahangos hegesztésénél előforduló hibákat s az ezek nyomán fellépő repedések, elszíneződéseket,  deformációkat vizsgálják a következő tanulmány szerzői. Kísérleti úton dolgoztak ki és ajánlanak hatékonyabb eljárást a Ni-bázisú szuperötvözetek közismerten nehéz megmunkálására az egyik szakcikk szerzői. Az additív gyártástól már korábban is esett szó, a következő tanulmányban ennek hatását vizsgálják az ausztenites acél mechanikai és korróziós tulajdonságaira. Végül, de nem utolsósorban a fókuszhelyzet szerepéről esik szó erősen reflektáló anyagok – ez esetben ezüst és réz – egyimpulzusos lézeres fúrásakor. A technológiának fontos szerepe van például a nyomtatott áramköri lemezek fúrása esetében, ahol sokszor előnyös az, ha a fókuszponttól távolodva nagyobb, mág ahhoz közel kisebb átmérőjű lyukakat lehet fúrni.



További információk:
Kiadó: Erdélyi Múzeum-Egyesület, Kolozsvár
Megjelenés ideje: 2019
Terjedelme: 68 oldal
ISBN/ISSN: 2601-1883
Formátum: 235x165 mm
Boritó/Kivitelezés:   Könczey Elemér
Ár: 25.0 Kaphat�
Kosárba tesz
« Vissza a kiadványok listához
info@eme.ro