ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET
ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET
ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET - Gróf Mikó Imre Villa ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET - Gróf Mikó Imre Villa
ERDÉLYI MÚZEUM-EGYESÜLET
Navigáció


A Magyar Tudomány Napja Erdélyben 7. fóruma

Szakosztályi ülések
 

A Magyar Tudomány Napja Erdélyben 7. fórumának szakosztályi üléseiről beérkezett jelentések sikeres rendezvényekről tanúskodnak.

 

A Bölcsészet-, Nyelv- és Történettudományi Szakosztály konferenciájára november 22-én került sor az EME kutatóintézetének munkatársai mutatkoztak be. A kutatóintézetet dr. Kovács András igazgató mutatta be. Ezt követően Biró Annamária, Bogdándi Zsolt, Fejér Tamás, Hegyi Géza, Ilyés Szilárd, Nagy Mihály Zoltán, Szász Anikó, W. Kovács András tartottak előadást. Az előadásokat élénk érdeklődés és vita követte. A rendezvényt 30-35 fős hallgatóság kísérte figyelemmel. A programot dr. Keszeg Vilmos és dr. Egyed Emese irányította. Ebben a keretben történt meg a Debüt-díjat megpályázó kutatók munkásságának kiértékelése. Az öt pályázó (Berecki Sándor, Hubbes László Attila, Korondi Ágnes, Pieldner Judit, Ozsváth Imola) pályázatát a szakosztály munkatársaiból álló kuratórium értékelte. A döntést a szakosztály elnöke hirdette ki. A 2008-as debüt-díj nyertesei Berecki Sándor és Ozsváth Imola.

 

A Természettudományi Szakosztály november 22-én tartotta meg az immár hagyományossá vált őszi ülésszakát a kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceumban, amelynek ez évi témája a napjainkban sokat vitatott Globális Felmelegedés volt. A 7. plenáris előadáson az előadók különböző megközelítésben ismertették a globális felmelegedés hatásait a környezetre, a növények életműködésére, az éghajlatváltozásra, a vízkészletre és a biodiverzitásra, ugyanakkor megismerhettük a jelenséget a vegyészek és a fizikusok szemszögéből, valamint kapcsolatát az energetikával, végül az  északnyugati régióban zajló környezeti infrastruktúra fejlesztéséről esett szó.

A továbbiakban az éves kutatási eredményekvoltak bemutatva poszter formájában, 20 posztert állítottak ki. Úgy az előadások, mint a poszterbemutatók nagy érdeklődésnek örvendtek. A közel 65 s résztvevő, nagy figyelemmel követte a bemutatott előadásokat, illetve aktívan bekapcsolódott az előadásokat követő vitában is.

Az Orvos- és Gyógyszerésztudományi Szakosztály a Magyar Tudomány Napja Erdélyben égisze alatt rendezte meg november 20–22 között Csíkszeredában, a XII. Erdélyi Orvosnapokat, a Szakosztály állandó őszi Konferenciáját. Társszervező volt a Hargita Megyei Orvoskollégium, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház és a Kolozsvári Akadémiai Bizottság. A rendezvényen 240 orvos vett részt. A háromnapos rendezvény lehetőséget biztosított a család-, szakorvos kollegák számára, hogy magyar nyelven magas tudományos színvonalú továbbképző előadásokon vegyenek részt. A konferenciát az Orvos Kollégium 12 kerditponttal értékelte. Öt témakörben zajlottak az előadások: sebészet, nukleáris medicina, bőrgyógyászat, belgyógyászat, kardiológia.

 
A Jog-, Közgazdaság és Társadalomtudományi Szakosztály előadásai két szekcióban zajlottak.

A Jogtudományi szekció a a Sapientia-EMTE-vel közösen szervezte a Sipos István Emlékülést, amelynek helyszíne a Sapientia EMTE Óváry-terme volt. Megnyitó beszédet Egyed Ákos, az Erdélyi Múzeum-Egyesület elnöke, valamint Tonk Márton, a Sapientia EMTE kolozsvári karának dékánja tartottak, mindketten kifejezve abbéli örömüket, hogy külön jogi témájú ülésszak is indult. A rendezvény a Sipos Istvánról szóló megemlékező beszéddel kezdődött, akinek kutatói tevékenységét, oktatói munkásságát, elkötelezettségé Deák Attila méltatta. Ezt követően hét színvonalas előadás hangzott el, különböző témakörökben a jogtudomány területéről.  

A szekcióülés Szász Alpár Zoltán, a IV. Szakosztáy elnökének zárszavával fejeződött be, aki szintén kiemelte a Sipos István emlékének szentelt tudományos ülésszak rendhagyó jellegét és reményét fejezte ki, hogy az elkövetkezőkben is sikerül majd az EME keretében lehetőséget nyújtani a romániai magyar jogászok kutatásainak bemutatására.

Az eseményen részt vettek a BBTE Jogtudományi Karának hallgatói, a Jurátus Kör tagjai, a jogász szakma képviselői, egyetemi oktatók, Sipos István volt tanítványai és más érdeklődők. A jelenlevők között Veress Emőd szétosztotta a Romániai Magyar Jogtudományi Közlöny legfrissebb számát és bemutatta a Sipos István emlékkötetet.

 

A Közgazdaságtudományi Szekció a BBTE, Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának épületében tartotta szakmai rendezvényét november 22-én. A tudományos konferencián hét tanulmány bemutatására került sor, amelyek a közgazdaságtudomány különböző területeit érintették A rendezvényen részvevők száma 22 volt.

 Az előadások témája nagyon szélest skálán mozgott: GEM-46 nemzetközi kutatási pályázat 2007-es évre vonatkozó főbb eredményeinek ismertetése, a foglalkoztatás problémája egy adott térség szintjén; a CLAVIER kutatásban született részeredmények bemutatása; romániai régiók átfogó elemzése és az egyes régiók gazdasági szerkezetének hatása a versenyképesség alakulására; illetve ennek szerves folytatásaként a versenyképesség főbb tényezőinek hatása, valamint a vállalati csődelőrejelzés módszertani kérdései, példákon keresztül alkalmazva.

A színvonalas dolgozatok és a jó bemutatások nagy érdeklődést váltottak ki, több kérdés és hozzáfűzés fogalmazódott meg a hallgatóság részéről A bemutatott dolgozatok úgy szakmai szempontból, mint formailag igényességet mutattak, ami biztató a jövőre vonatkozóan is.

 

A Műszaki Tudományok Szakosztály immár 9. alkalommal szervezett Tudományos Ülésszakot november 22-én a Magyar Tudomány Napja rendezvénysorozat keretében. Ezzel fórumot kíván(t) biztosítani valamennyi műszaki tudományág kutatóműhelyének, kutatási eredményeinek bemutatására. Házigazda a Sapientia EMTE volt, a Bocskai-ház kiselőadótermében, Kolozsvárt.

A szekcióüléseket Gyenge Csaba akadémikus (EME alelnök, KME, Kolozsvár), Varga Béla (BTE, Brassó), Csibi Vencel (KAB alelnök, EMT alelnök, Kolozsvár) és Máté Márton (EMTE tanszékvezető, Marosvásárhely) egyetemi tanárok elnökölték, hazai vendégük volt Maros Dezső akadémikus. Az ülésszakot Egyed Ákos, az EME elnöke is köszöntötte.

Az idei fórumon az együttműködéseket, az intézményközi kutatások hatékonyságát emelték ki, a közös kutatási projektek eredményeinek bemutatásával, de ugyanakkor betekintést nyerhettünk az egyes kutatóműhelyek munkálataiba, a legújabb eredményeik számbavételével. A huszonhét kutató munkájának eredményét 16 dolgozat foglalta össze. A rendezvényen nyolc egyetem képviseltette magát. A csoportos kutatásokban jelen voltak a fiatal mérnökök, egyetemi hallgatok is.

Az előadások zömét a környezetszennyeződés és környezetbarát technológiák kutatásai képezték, mint például a környezetbarát technológiák a gépgyártásban; a hengerfejpakolás mechanikai tulajdonságai, mint környezetvédelmi tényezők; a felhabzó festékek végeselemes modellezése. Ugyanakkor hallhattunk az amaránt magyarországi termesztésének gépesítéséről; az acélszerkezetek tűzvédelmi tervezéséről; az ipari elszívó rendszerek gazdaságos üzemeltetésének kutatásáról; a lézeres felületkezelések hatásának elemzéséről; a zink-aluminium ötvözetek átalakulásának vizsgálatairól; a kalickás indukciós motor vektoriális szabályozásáról; a térmechanizmusok dinamikai kiegyensúlyozásának optimalizálásáról; az állapot becslési technikákról a robot navigációs alkalmazásánál; valamint a minőségirányítási rendszerekről. A témák széles skáláját hangsúlyozták az igen érdekes záró előadások is: a Biblia, mint inspirációs forrás a vallásos építészetben; a bábos toronyórák; a kísérletező tudományok képjelei; s a hatékony termékfejlesztés.

Az előadások heterogén volta nem törte meg a rendezvény folyamatos szakmai párbeszédét és az előadásokat követő élénk eszmecserét, mely az egymás munkája iránti őszinte érdeklődést is tükrözte, illetve a további kapcsolatkialakításoknak, együttműködéseknek adott teret, főleg a műszaki tudományok határterületein.

 

A Matematika és Informatika Szakosztály a Magyar Tudomány Napja keretében, a Kolozsvári Akadémiai Bizottsággal, a Farkas Gyula Egyesülettel, a Matlapot működtető Radó Ferenc Matematika Művelő Társasággal, a Babes-Bolyai Tudományegyetem Matematika-Informatika Karával, valamint a Sapientia Tudományegyetemmel közösen rendezett tudományos ülésszakot november 14-én, melyen összesen 15 előadás hangzott el.

Miként a múlt években, az idei rendezvényt is a kolozsvári matematika egy jelentős személyiségére történő megemlékezéssel kapcsolták egybe. Így idén Réthy Mórra emlékeztek születése 160. évfordulója alkalmával. Két előadás Réthy Mór, a Kolozsvári Egyetemen a XIX. végén tevékenykedő professzor életpályáját mutatta be. A rendezvény díszvendégei, Császár Ákos budapesti és Daróczy Zoltán debreceni akadémikusok, az átló nélküli poliéderekről, valamint a közép fogalmáról tartottak előadást. Hét előadáson szakosztályuk tagjai saját kutatási eredményeiket mutatták be.

A rendezvény keretében sor került a kiváló középiskolai tanároknak odaítélt három Farkas Gyula emlékérem átnyújtására is.

 

Az Agrártudományi Szakosztály a marosvásárhelyi Sapientia EMTE koronkai campusának előadótermében tartotta meg szakosztályi előadássorozatát november 22-én, a meghirdetett műsor szerint.

A szakosztályi elnök, Dr. Jakab Sámuel, megnyitó beszéde után a plenáris előadásokkal folytatódott a rendezvénysorozat, két szekcióban. A növénytermesztés szekcióban az előadások a következő témákat érintették: aZeolitos vulkáni tufa hatása a talajszerkezetességére és az almatermés minőségére;a talaj előkészítési munkák hatása, különböző talaj megmunkálás esetén; a körte hibridek termőre fordulása;az alma fajták kötésképessége; a lombtrágyázás előnyei; a hormonkezeléses gyökereztetés előnyei;a csemegekukorica koraisága;a birs gyümölcs szüret előtti öntözésének fontossága;egy biokert bemutatása és annak illusztrálása, hogy kis helyen miként lehet bő termést elérni, ha a növények társítására való odafigyeléssel valamint a fűszer- és gyógynövénykert fontossága. Azállattenyésztés szekcióban a következő témák hangzottak el: a lótenyésztés története és az Erdélyi nemesítések, kiemelve e haszonállatok sokoldalú használását; a hegyitarka tejelő tehenészet optimális nagysága valamint a környezeti, ökológiai helyzetet hatása a hód populáció elterjedésére.

Az előadásokat több mint 35 résztvevő hallgatta nagy figyelemmel és érdeklődéssel. A szekcióvezetők hozzászólásai kihangsúlyozták a kutatások célját és hozzájárulását az agrártudomány fejlődéséhez.

 
 

Köszönet mindazoknak, akik vállalták az aktív hozzájárulást, s tartalmas, színvonalas előadásokkal méltón járultak hozzá a Tudomány Nap ünnepléséhez.

 
 
 
Kolozsvár, 2008. novembere
Bitay Enikő,
főtitkár
info@eme.ro